global information network ۲۰۲۲۰۲۰۲ 1

اصول پایه ای همان پی و فونداسیون موفقیت شما هستند شاید به ظاهر این اصول ساده و ابتدایی به نظر برسند ولی با عمیق تر شدن در آنها متوجه خواهید شد که چقدر مهم و حیاتی هستند. در نظر بگیرید که یک برج بلند از زیر زمین شروع به ساخته شدن می کند و هر چقدر این پی و فونداسیون محکمتر و عمیقتر باشد ارتفاع برج نیز می تواند بلندتر شود.

شما می توانید هر کاری که میخواهید انجام دهید و به هر چه که بخواهید برسید اگر در یادگیری این اصول استاد شوید.

 

۱- به چه کسی گوش می دهید؟

فرض کنید که میخواهید یک شیرینی خوب درست کنید شما نمیتوانید از کسی که خودش بلد نیست شیرینی های خوشمزه ای درست کند یاد بگیرید. این مثال را در تمام موقعیت های زندگی خود در نظر بگیرید و هرجا که خواستید از شخصی چیزی یاد بگیرید یا به نصیحت هایش گوش بدهید از خودتان این سوال را بپرسید که به چه کسی باید گوش کنم؟ جواب این سوال ساده است، شما باید به کسی گوش بدهید که چیزهایی که شما میخواهید را دارد و قبلاً در جایی بوده باشد که شما اکنون هستید.

برای مثال شخصی که تحصیلات دانشگاهی عالی و خانواده سطح بالایی دارد و در کار تجارت موفق است شما میخواهید از این شخص یاد بگیرید که چطور به جایگاه بالایی در تجارت برسید در صورتی که شما تحصیلات دانشگاهی و خانواده سطح بالایی ندارید، قطعاً مسیر شما تا موفقیت با مسیر آن شخص تا موفقیت بسیار متفاوت خواهد بود.

 

۲- شاخص یادگیری و آموزش پذیری

شاید با خودتان بگویید که من میدانم چطور به موفقیت برسم و گوشم از این حرفها پر است که برای موفقیت باید فلان کار را انجام داد یا اینکه با فلان اصول زندگی کرد و…

اگر اینطور فکر میکنید باید به شما بگویم که همیشه چیزهای زیادی در زندگی برای یادگیری وجود دارند و اگر شما در حال یادگیری و رشد خودتان نباشید در حقیقت شما متوقف نشده اید بلکه در حال پس رفت هستید. یک گل همیشه یا در حال رشد کردن است و یا در حال پژمرده شدن.

شاخص یادگیری از دو بخش تشکیل میشود ۱- میزان علاقه و اشتیاق شما برای یادگیری ۲- میزان علاقه و اشتیاق شما برای ایجاد تغییر

میزان اشتیاق برای یادگیری:

ممکن است همه ما با خودمان بگوییم که من اشتیاق زیادی برای یادگیری دارم و همیشه و همیشه اشتیاق من برای یادگیری بالا است ولی تا به حال نشده است که بجای خواندن کتاب یا گوش دادن به دوره ها به خود بگویید که الان وقت دیدن فیلم است یا اینکه بعد از بازی کردن با گوشی و یا چرخید توی اینستاگرام و اینترنت آن کتاب را میخوانم و یا آن دوره را گوش میدهم. این نشان میدهد که میزان اشتیاق شما پایین است و باید به مرور آن را افزایش دهید.

میزان اشتیاق برای ایجاد تغییر:

شما هر چقدر هم که چیزهای زیادتری یاد بگیرید تا زمانی که از آنها در زندگیتان استفاده نکنید و یا کارها را به صورت متفاوتی انجام ندهید اتفاق خاصی در زندگیتان رخ نمیدهد. اگر میخواهید چیزهایی در زندگیتان تغییر کند، خود شما باید آن چیزها را در زندگیان تغییر دهید. اگر شما همان کارهایی را انجام بدهید که تا حالا انجام داده اید همان چیزهایی را خواهید داشت که تا به حال داشته اید.

هر دو بخش شاخص یادگیری و آموزش پذیری مهم هستند و باید در هر دو شاخص امتیاز بالایی داشته باشید اگر از صفر تا ۱۰ اشتیاق برای یادگیری شما نمره ۱۰ داشته باشد و نمره اشتیاق برای ایجاد تغییر شما صفر باشد پس نتیجه میگیریم ۱۰ ضربدر صفر مساوی با صفر، شاخص یادگیری و آموزش پذیری شما صفر است.

 

۳- بالانس ترازوی پیشرفت و موفقیت

همیشه به ما گفته اند که اگر میخواهی موفق بشوی باید خیلی سخت کار کنی باید زحمت بکشی مشقت ها بکشی و حتی یک ضرب المثل هم در فرهنگ فارسی زبانان هست که میگوید «نابرده رنج گنج میسر نمیشود» اما میخواهم به شما بگویم که این ضرب المثل اشتباه است و حتی یک مقاوت ذهنی در برابر موفقیت شماست. در حقیقت برای موفقیت شما باید ۹۹ درصد تمرکز خودتان را روی بخش افکار و احساسات و چرایی کار خود بگذارید و ۱ درصد هم روی چگونگی کار و یا کارهای فیزیکی آن شاید تعجب کنید و با خود بگویید که من فکر میکردم که برعکس باشد ۹۹ درصد کار فیزیکی و ۱ درصد افکار یا اینکه هر دوی آنها به میزان مساوی اما باید بگویم که این طور نیست بگذارید برایتان یک مثال بزنم:

دو چوب بر در جنگل مشغول به کار بودند و یکی از آنها روزی ۱۲ ساعت بدون استراحت کار میکرد و دیگری فقط روزی ۵ ساعت کار میکرد. اما در کمال تعجب چوب بر دومی ۵ برابر اولی درخت قطع می کرد یک روز چوب بر اولی از دومی پرسید که چطور است با اینکه کمتر از من کار میکنی اما ۵ برابر من درخت قطع میکنی اوقاتی را که درخت قطع نمیکنی چه کاری انجام می دهی. چوب بر دومی لبخندی زد و گفت اوقاتی که را درخت قطع نمیکنم مشغول تیز کردن تبرم هستم و مقداری غذا میخورم و استراحت میکنم.

فکر میکنم که اکنون متوجه شده باشین برای موفقیت نیاز نیست رنج و مشقت بکشید کافیست که با فکر درست پیش بروید و از کارتان لذت ببرید آنوقت دیگر شما کار نمیکنید بلکه در حال لذت بردن و تفریح هستید.

 

۴- چهار مرحله یادگیری

این چهار مرحله عبارتند از:

۱- ناآگاهی و ناشایستگی

۲- آگاهی و ناشایستگی

۳- آگاهی و شایستگی

۴- ناآگاهی و شایستگی

بگذارید یک مثال برای شما بزنم وقتی که کودک بودید کسی به شما گفت که هر پسر بند کفشت را ببند در آن زمان شما در مرحله ناآگاهی و ناشایستگی قرار داشتید شما نمیدانستید که بستن بند کفش چیست نمیدانستید که نمیدانستید، بعد از آن شما دیگر آگاه شده بودید که بستن بند کفش را بلد نیستید یعنی در مرحله آگاهی و ناشایستگی قرار داشتید. سپس این کار را یاد گرفتید ولی هر بار با کمک و یا کلی فکر کردن آن را انجام میدادید و در مرحله آگاهی و شایستگی قرار داشتید. در نهایت شما با تکرار بستن بند کفشتان به مرحله ناآگاهی و شایستگی رسیدید دیگر نیازی نبود برای بستن بند کفش خود فکر کنید و این کار را به طور اتوماتیک انجام میدادید.

در تمام مراحل زندگی ما، این ۴ مرحله یادگیری وجود دارد در مرحله اولی ما نمیدانیم که چه چیزی را نمیدانیم هنگامی که در این مرحله قرار داریم هیچ رشد و پیشرفتی در زندگی ما اتفاق نخواهد افتاد درست زمانی که شما باخود میگویید من همه چیز را میدانم در این مرحله قرار گرفته اید. وقتی شروع به یادگیری و آموزش دیدن میکنید متوجه میشوید که خیلی چیزها هستند که شما نمیدانستید و اینجا شما در مرحله دوم قرار دارید یعنی شما میدانید که چیزهایی را نمیدانید. وقتی که یادگیری را ادامه میدهید شما کم کم آن چیزها را یاد میگیرید و میدانید که میدانید. در نهایت با تکرار و استمرار شما به مرحله ای میرسید که نمیدانید که میدانید و به طور اتوماتیک آن چیزها را انجام میدهید.

 

۵- استاد شدن در اصول بالا

مهم ترین اصل پایه ای همین هست که شما در ۴ اصول بالا استاد شوید.

به چه کسی گوش می دهید؟ – شاخص یادگیری و آموزش پذیری – بالانس ترازوی پیشرفت و موفقیت – چهار مرحله یادگیری

این اصول پایه و اساس رشد و موفقیت شما هستند و باید آنها را خیلی خوب یادبگیرید و در آنها استاد شوید تا به مرحله ای برسید که آنها را به طور ناخودآگاه و اتوماتیک انجام دهید. با این اصول شما میتوانید به تمامی خواسته هایتان برسید و هرکاری که میخواهید انجام دهید و هرکسی که میخواهید باشید شاید در حال حاضر نتوانید موارد فوق را درک کنید و یا اینکه بگویید این اصول مسخره به نظر میرسند. پیشنهاد میکنم که عجله نکنید بارها و بارها به دوره آرزوی تو دستور توست گوش بدهید و این مقاله را بخوانید بعد از مدتی که در درک این اصول عمیق شدید متوجه خواهید شد که این اصول چقدر جادویی و تاثیر گذار هستند.

به امید موفقیت شما – اون بالا میبینمت!